Dermokosmetyki. Czym są i co odróżnia je od kosmetyków pielęgnacyjnych?
Rynek kosmetyczny przepełniony jest produktami pielęgnacyjnymi. Można dziś kupić kosmetyki dopasowane do każdego rodzaju cery, o wszelakich zapachach, wesołych kolorach i w przeróżnych opakowaniach. Dokonując wyboru, kierujemy się zazwyczaj dopasowaniem produktu do potrzeb naszej skóry, osobistymi preferencjami i ceną. Jako konsumenci jesteśmy przyzwyczajeni do haseł: dermokosmetyki, kosmetyki apteczne, kosmetyki pielęgnacyjne. No właśnie, czy jesteśmy jednak świadomi różnic pomiędzy tymi specyfikami? Czym tak naprawdę są dermokosmetyki i kto powinien po nie sięgać?
Czym są dermokosmetyki?
Dermokosmetyki nazywane są często preparatami z pogranicza kosmetologii i medycyny, gdyż ich głównym zadaniem jest pielęgnowanie, regenerowanie, zwiększanie odporności i odpowiadanie na konkretne problemy skórne. Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, by stosować je także na zdrowej skórze, ale przyjęło się, iż są one przeznaczone do pielęgnacji skóry problemowej, wrażliwej lub zmienionej chorobowo (mam na myśli np. trądzik, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca). Podkreślić jednak trzeba, że dermokosmetyki nie leczą! Ich zadaniem jest wspomaganie terapii i pielęgnacja wymagającej cery, a nie „leczenie” problemów skórnych. Dermokosmetyki powstają pod czujnym okiem dermatologów i kosmetologów oraz podlegają ścisłej kontroli jakości.
W polskim prawie nie ma odrębnej kategorii „dermokosmetyki”. Produkt kosmetyczny musi być zatem zarejestrowany jako kosmetyk lub lek. Tym, co je znacząco różni jest fakt, że kosmetyk nie może przeniknąć do krwiobiegu.
Kosmetyk. W rozumieniu ustawy: „kosmetykiem jest każda substancja chemiczna lub mieszanina, przeznaczone do zewnętrznego kontaktu z ciałem człowieka: skórą, włosami, wargami, paznokciami, zewnętrznymi narządami płciowymi, zębami i błonami śluzowymi jamy ustnej, których wyłącznym lub podstawowym celem jest utrzymanie ich w czystości, pielęgnowanie, ochrona, perfumowanie, zmiana wyglądu ciała lub ulepszenie jego zapachu”
Lek. W rozumieniu ustawy to: „każda substancja, niezależnie od pochodzenia (naturalnego lub syntetycznego), nadająca się do bezpośredniego wprowadzania do organizmu w odpowiedniej postaci farmaceutycznej w celu osiągnięcia pożądanego efektu terapeutycznego, lub w celu zapobiegania chorobie, często podawana w ściśle określonej dawce. Lekiem jest substancja modyfikująca procesy fizjologiczne w taki sposób, że hamuje przyczyny lub objawy choroby, lub zapobiega jej rozwojowi”.
Gdzie w tym zestawieniu plasują się dermokosmetyki? Otóż są gdzieś pomiędzy.
Nazwa dermokosmetyki wielu osobom kojarzy się z produktami, które można kupić jedynie w aptece. Nie jest to jednak prawdą, gdyż miejscem sprzedaży dermokosmetyków mogą być także sklepy internetowe czy salony kosmetyczne.
Kosmetyki tradycyjne a dermokosmetyki – różnice
Obie te kategorie to nadal kosmetyki, które muszą spełniać te same normy bezpieczeństwa. Jednak dermokosmetyki, w powszechnym rozumieniu, dedykowane są cerom wrażliwym i problematycznym, a ich rolą jest wspomaganie leczenia problemów dermatologicznych. Poniżej kilka cech, które odróżniają dermokosmetyki od tradycyjnych kosmetyków.
- Przeznaczenie. Jak już wspominałam, dermokosmetyki odpowiadają na konkretne potrzeby wymagającej, wrażliwej cery.
- Działanie. Dermokosmetyki zawierają duże stężenia składników aktywnych, a ich działanie jest dwutorowe. Z jednej strony pielęgnują cerę, a z drugiej wspomagają walkę z poważnymi problemami skórnymi, pomagają zniwelować przebarwienia, ukoić atopię itp. W znacznym stopniu poprawiają kondycję cery i zmniejszają niedoskonałości.
- Skład. W składzie dermokosmetyków nie ma miejsca na sztuczne barwniki i substancje zapachowe ani komponenty o potencjale drażniącym. Z uwagi na brak składników potencjalnie alergicznych oraz bezpieczne formuły dermokosmetyki mogą być z powodzeniem stosowane przez osoby o cerze wrażliwiej, a także kobiety w ciąży oraz dzieci.
- Jakość. Producenci dermokosmetyków narzucają często bardzo rygorystyczne normy produkcji, które są zbliżone do procesu wyrobu substancji leczniczych i leków. Dermokosmetyki charakteryzują się wysoką jakością i skutecznością działania.
- Cena. Prawdą jest, iż dermokosmetyki mogą być droższe niż kosmetyki tradycyjne, gdyż ich produkcja wiąże się z wykorzystaniem wysokich jakościowo i tym samym droższych składników oraz zaawansowanej technologii produkcji. Pod uwagę należy wziąć także strategię marketingową firmy oraz miejsce dystrybucji. Jednak wysoka cena nie jest regułą, czego przykładem są dermokosmetyki Le Coeur. Staramy się, aby najwyższa jakość szła w parze z przystępną ceną.
Wskazania do stosowania dermokosmetyków
Nie jest tajemnicą, że najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze kosmetyku lub dermokosmetyku, powinno być jego dopasowanie do realnych potrzeb skóry. Tu zdecydowanie przewagę mają dermokosmetyki. Sprawdzą się one świetnie w przypadku:
- atopowego zapalenia skóry;
- trądziku (różowatego lub pospolitego);
- łuszczycy;
- różnych rodzajów egzemy;
- zmian skórnych związanych z pigmentacją o różnej etiologii;
- skóry wrażliwej, podrażnionej i reaktywnej.
Czy warto włączyć dermokosmetyki do codziennej pielęgnacji?
Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki wymienione powyżej oraz aktualną wiedzę zdecydowanie warto używać dermokosmetyków w swojej codziennej pielęgnacji. Skorzysta na tym każdy rodzaj cery, nie tylko ta problematyczna. Również skóra wrażliwa i normalna może być wspaniale wspomagana mądrą pielęgnacją opartą na dermokosmetykach. Pomoże ona utrzymać prawidłowe funkcjonowanie skóry i zachować zdrowy, piękny wygląd na długo.
Komentarz (1)
Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!